Naujienos

Sarkopenijos ir antro tipo diabeto ryšys.
Sarkopenijos ir antro tipo diabeto ryšys.

Sarkopenija- su amžiumi mažėjanti raumenų jėga, funkcinis pajėgumas, raumenų masė. Dažnai su sarkopenija pablogėja gliukozės įsisavinimas, didėja rezistencija insulinui ir galiausiai gali išsivystyti antro tipo diabetas.
Jėgos ir aerobinės treniruotes - dvi gyvenimo būdo intervencijos, padedančios valdyti antro tipo diabetą ir sumažinti raumenų praradimą vyresniems. Taip pat aišku, kad pratimų poveikį sustiprina daug baltymų turinti dieta, Omega-3, kreatino monohidratas ir vitaminas D.
 

Pilnas straipsnis PDF formatu
 

Kultūristų priešvaržybinis periodas
Kultūristų priešvaržybinis periodas

Mityba, treniruotė, papildai, steroidai, vyrai ir moterys,  kultūristai (physique, classic physique, figure, bikini) priešvaržybinis periodas – tai būtų naujausio apžvalginio straipsnio raktiniai žodžiai.

Straipsnyje apžvelgta kaip varžyboms ruošiasi 21 vyras ir 8 moterys. Pristatyti tyrimo rezultatai: a)mityba, treniruotės, papildai, steroidai likus 30 dienų iki varžybų; b)vandens ir maisto medžiagų vartojimas paskutinių 3 dienų laikotarpiu iki varžybų; c) fiziologiniai pokyčiai prieš varžybas (kūno kompozicija, skysčių kiekis organizme, pulsas, kraujospūdis).  Tiriamieji teigė, kad jie atlieka atskyrimo (split)  jėgos treniruotes, dauguma su jėgos treniruotėmis atlieka kardio treniruotes nevalgius, sumažina vartojamas kalorijas ir padidina baltymus ( ( > 3 g/kg/d), paskutinių 3 dienų laikotarpiu mažina vandens vartojimą. Vyrai (48 proc.)  ir moterys (38 proc.) vartoja steroidus.

Straipsnis PDF formatu

 

 

Maisto papildai sportuojantiems ir sveikatą stiprinantiems
Maisto papildai sportuojantiems ir sveikatą stiprinantiems

Paskaita skaityta Lietuvos  sporto ir sveikatingumo specialistams. Paskaitos prezentacija

 

 

KAIP AUGA RAUMENYS. I DALIS: raumenų hipertrofijos stimulai

Paskutiniuosius dešimtmečius mokslininkai ypatingai susidomėjo raumenų augimo teorija. Tik visai neseniai susiformavo mokslinis požiūris į raumenų augimo stimulus ir  mechanizmus.

Kultūristai „klaidų ir bandymų keliu“ jau seniai buvo nustatę praktinius raumenų augimo būdus. Ar yra ryšys tarp kultūristų praktinių patyrimų ir šiuolaikinių žinių raumenų augimo srityje?

Į tai ir bus bandoma atsakyti tęstinių straipsnių serijoje. Pirmasis straipsnis - apie šiuolaikinę raumenų augimo teoriją 

plačiau
AR VYNĄ GERTI SVEIKA?

Žmonės vyną vartoja šimtus metų. Manoma, kad jis ne tik džiaugsmą teikia, bet ir yra sveikatos šaltinis.  Ar kelios taurės vyno gali turėti kokios nors įtakos sveikatai?  Ką apie tai sako mokslas?

plačiau
Baltymų vartojimo rekomendacijos

Naujausiame straipsnyje apie baltymų reikmes lengvaatlečiams, pakartojamos rekomendacijos, tinkančios kiekvienam sportuojančiajam: 1) optimalus baltymų kiekis sportuojančiajam yra didesnis, nei rekomenduojama dienos norma bendrai populiacijai (nesportuojantiems), kuri daugelyje šalių yra 0,8-1 g/kg/kūno masės; 2) sportuojančiajam ir norinčiam išlaikyti liesą kūno masę, rekomenduojamas baltymų kiekis yra 1,3 - 1,7 g/kg/kūno masės kasdien; 3) vieno valgio metu sportuojančiajam, siekančiam išlaikyti liesą kūno masę, rekomenduojamas baltymų kiekis sudaro nuo 0,3 iki 0,4 g/kg/kūno masės; 4) didesnių nei 2,5 g/kg/kūno masės baltymų kiekio vartojimas nepadidina sportuojančiojo adaptacijos fiziniams krūviams; 5) sportuojančiajam, siekiančiam sumažinti antsvorį išlaikant raumenų masę, rekomenduojamas baltymų kiekis didesnis nei 1,6 g/kg/kūno masės ir gali siekti 2,4 g/kg/kūno masės; 6) sportuojantiesiems, siekiantiems sumažinti antsvorį, didelis (pvz. 2,4 g/kg/kūno masės) baltymų kiekio vartojimas neturi neigiamų pasekmių inkstams ar kaulų tankiui 

plačiau
Kofeino įtaka fiziniam darbingumui
Kofeino įtaka fiziniam darbingumui

2019 metais atlikta straipsnių apie kofeino vartojimą sporte  metaanalizė parodė, kad kofeinas turi įtaką (padidina darbingumą) esant  labai plataus spektro fiziniams krūviams. Kofeino vartojimas padidina raumenų ištvermę, raumenų jėgą, anaerobinį galingumą, aerobinę ištvermę. Šių fizinių ypatybių padidėjimo dydžiai yra reikšmingesni esant aerobiniams krūviams, lyginant su anaerobiniais.  Išsamiai su straipsniu galima susipažinti ČIA.

TOK rekomendacijos sportininkams, vartojantiems maisto papildus
TOK rekomendacijos sportininkams, vartojantiems maisto papildus

Įvairaus meistriškumo sportininkai dažnai vartoja   maisto papildus.  Kai kurie papildai iš tiesų gali  pagerinti sportininko rezultatus. Tačiau kai kurie   gali   pakenkti sportininko sveikatai ar sumažinti  fizinį   darbingumą ir/ar turėti įtakos dopingo testo   rezultatams. Didžiausią sportininkų  vartojamų    tiesų gali   pagerinti sportininko rezultatus. Tačiau kai kurie  gali   pak iksmingumo įrodymus. Tai - kofeinas,   kreatinas, beta-alaninas, natrio bikarbonatas,   dietiniai nitratai. Vartojant šiuos ir kitus papildus, reikia atsižvelgti į daugelį faktorių: individualias sportininko ypatybes, sporto šakos specifiką, papildų vartojimo laiką, vartojamos dozės dydį. Apie tai yra kalbama STRAIPSNYJE,  kurio autoriai yra šios srities profesionalai.

MITYBOS IR PAPILDŲ REKOMENDACIJOS SPORTUOJANTIESIEMS

Sportininkų mitybos klausimais kasmet spausdinama  šimtai straipsnių.Mokslo duomenų bazėse įvedus raktinius žodžius „sportininko mityba“, randami 2082  straipsniai.  Sekti visas naujausias rekomendacijas  sportininkų mitybos srityje nėra paprasta. Norėdama  padėti sporto profesionalams dirbantiems šioje srityje,  Tarptautinė sportininkų mitybos asociacija savo žurnale ( JISSN – Journal of the International Society of Sports Nutrition angl.) kas keleri metai apžvelgia naujausius tyrimus ir pristato sportininkų mitybos rekomendacijas. Tokios apžvagos ir rekomendacijos šiame žurnale buvo pateiktos 2004 ir 2010 metais. 2018 metais JISSN pateikė naujas rekomendacijas sportininkų mitybos  srityje. 

plačiau
DOPINGAS ir SVEIKATA
DOPINGAS ir SVEIKATA

Dažnai salėse galime sutikti sportuojančiųjų,  kurių  tikslas yra raumenyno ugdymas. Kai kurie iš jų galvoja, kad anabolinių ar kitų draudžiamų sporte preparatų vartojimas pagreitina raumenų augimą. Nekalbant apie etinius ir teisės aspektus, tokių substancijų vartojimas turi žalingą įtaką sveikatai. Kokią žalingą įtaką turi kai kurių substancijų vartojimas, pristatoma knygoje Doping and Public Health.

Skaitytojams rekomenduojame atkreipti dėmesį į 5 skyrių, kuriame kalbama apie dopingines substancijas sveikatingumo ir rekreacijos srityse.