STRAIPSNIAI APIE PAPILDUS IR MITYBĄ » Kas yra maisto papildas?

Bendros žinios apie maisto papildus

                                                 VARTOJIMO DAŽNUMAS IR TIKSLAI

 

                      

                                     

                

Daugiau kaip 50 proc. amerikiečių vartojo bent vieną papildą. Labiausiai vartojamų tarpe buvo multivitaminai, mineralai ir  žoliniai papildai. Maisto papildų vartojimo tikslai yra įvairūs: praturtinti nesubalansuotą  dietą trūkstamomis maisto medžiagomis, pagerinti kūno išvaizdą, bendrą savijautą, miegą, protinius gebėjimus ir kt. (NHANES, 2011);  

Sportuojančių tarpe papildai vartojami dar dažniau: nuo 40 iki 70 proc. sportininkų vartoja papildus (Outram ir kt., 2015). Dažniausiai sportuojančių vartojami papildai yra vitaminai, mineralai, antioksidantai, baltyminiai papildai, kreatinas. Pagrindiniai papildų vartojimo sporte tikslai  yra:  geresnis ir greitesnis atsigavimas po krūvio,  sveikatos pagerinimas,  darbingumo padidinimas. Darbingumą gerinantys arba ergogeniniai (terminas kilęs iš graikų kalbos žodžių „ergon“ – darbas ir „genan“- gaminti) papildai yra daugiausiai diskusijų keliantys tarp juos vartojančių   ir sporto medikų.

 

                                           KAIP PASIRINKTI MAISTO PAPILDĄ

 

                                                                                                           

 

Vartotojui maisto papildų rinkoje yra sunku susigaudyti, nes siūlomų produktų asortimentas labai platus. Gamintojai ir prekiautojai pasitelkia šiuolaikines marketingo priemones, kurių spektras didelis - atraktyvi reklama bukletuose, sporto ir sveikatinimo žurnaluose, internete. Dažnai ši reklama remiasi  „moksliniai“ įrodymais, atletų „atsiliepimais“.  Todėl pasirenkant papildą kyla  visa eilė techninių problemų.  kurios apžvelgtos žemiau.

Ar papildo kokybės įrodymai tikri. Kadangi maisto papildai nėra vaistai, todėl gamybos aplinka, kokybės testai, ir kompozicijos bei efektingumo įrodymai nėra privalomi. Kai kurie papildai turi potencialiai  toksinius, draudžiamus sporte ar net pavojingus sveikatai ingredientus, kai tuo tarpu kiti neturi ingredientų išvardintų etiketėse. Daugelis tokių papildų neturi įtakos sveikatai ar darbingumui, o kai kurie gali turėti žalingą įtaką. Taigi, pirmoji problema- būti tikriems, kad papilde yra tai, kas pažymėta etiketėje. Patarimas būtų – tapti labiau išprususiais vartotojais. Galima naudotis nepriklausomų organizacijų papildų tyrimų rezultatais:   https://www.aegisshield.com/   arba  http://www.consumerlab.com/results/index.asp 

 

Ar maisto papilde  nėra medžiagų  draudžiamų sporte (WADA sąrašas)

 

Vis dar daug teigiamų dopingo atvejų vartojant  maisto papildus užterštus draudžiamomis sporte medžiagomis. Tyrimai rodo, kad 5-20 proc. maisto papildų turi savo sudėtyje medžiagų, kurių  nėra etiketėse, tačiau jos yra WADA draudžiamų preparatų sąraše ( Maughan, 2005 ;     Baume ir kt., 2006 ;   Rosenbloom, 2015  , Outram ir kt. 2015) .

Kaip draudžiamos medžiagos papuola į maisto papildus? Priežastys gali būti atsitiktinės: a) gamybai naudojamos nepatikimų gamintojų žaliavos;  b) produktai gaminami nekokybiška įranga. Priežastys gali būti ir tyčinės, kuomet į produktus pridedama medžiagų, norint juos padaryti „veiksmingais“.

Dažniausiai maisto papilde randamos draudžiamos medžiagos: anaboliniai hormonai ( testosteronas, boldenonas, stanozololas), centrinės nervų sistemos stimuliatoriai (efedrinas, sibutraminas), prohormonai ( Petroczi ir kt.,  2011) .

dar daug teigiamų dopingo atvejų vartojant  maisto papildus užterštus draudžiamomis sporte medžiagomis. Tyrimai rodo, kad 5-20 proc. maisto papildų turi savo sudėtyje medžiagų, kurių  nėra etiketėse, tačiau jos yra WADA draudžiamų preparatų sąraše ( Maughan, 2005 ;     Baume ir kt., 2006 ;   Rosenbloom, 2015 Outram ir kt. 2015) .

Kaip draudžiamos medžiagos papuola į maisto papildus? Priežastys gali būti atsitiktinės: a) gamybai naudojamos nepatikimų gamintojų žaliavos;  b) produktai gaminami nekokybiška įranga. Priežastys gali būti ir tyčinės, kuomet į produktus pridedama medžiagų, norint juos padaryti „veiksmingais“.

Dažniausiai maisto papilde randamos draudžiamos medžiagos: anaboliniai hormonai ( testosteronas, boldenonas, stanozololas), centrinės nervų sistemos stimuliatoriai (efedrinas, sibutraminas), prohormonai ( Petroczi ir kt.,  2011) .

Maisto papildų, parduodamų Australijos rinkoje, tyrimas

 

Kiolno sąrašas. Vienu iš kelių patikrinti ar maisto papilde nėra draudžiamų sporte medžiagų yra naudotis taip vadinamu „Kiolno sąrašu“. Šiame sąraše patekti laboratoriniais tyrimais patikrinti maisto papildai.  Nei faktas, kad produktas yra paskelbtas Kiolno sąraše , nei neigiama laboratorijos tyrimo analizė nėra garantija, kad produkto sudėtyje nėra jokių prohormonų, anabolinių medžiagų ar stimuliatorių. Kiolno sąrašas tiktai pažymi, kad įrašytų į sąrašą produktų sudėtyje yra mažiausia dopingo rizika. Galutinė atsakomybė lieka kiekvienam sportininkui. Su šiuo sąrašu galima susipažinti ČIA.  

Galima naudotis informacija pateikiama jau nurodytame interneto puslapyje https://www.aegisshield.com/ . Šioje svetainėje  dažniausiai pateikiami  JAV gamintojų papildų kokybės tyrimai.

 

Ar maisto papildas efektyvus (veiksmingas)

 Net jei maisto papilde yra tai, kas rašoma etiketėje ir jame nėra draudžiamų sporte medžiagų, lieka neatsakyta klausimas -  ar papilde esančios medžiagos veiksmingos (gali pagerinti darbingumą). Galbūt papilde esančios medžiagos yra  inertiškos (niekaip neįtakoja darbingumo) ar gali sumažinti darbingumą ir net būti kenksmingos sveikatai. Labai dažnai maisto papildai vartojami be moksliškai pagrįstų efektingumo įrodymų, remiantis reklama, draugų rekomendacijomis ar net galvojant „ jei  nepadės, tai ir nepakenks“.  Labiausiai rekomenduotinas būdas nustatyti papildo veiksmingumą yra remtis mokslinių  tyrimų rezultatais apie papildą. Moksliniai tyrimai yra pats patikimiausias informacijos apie papildus šaltinis. Galima naudotis  Nacionalinėje JAV medicinos bibliotekoje Medline) sukauptais duomenims http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed  , paieškos sistema https://scholar.google.lt/ ar kitomis mokslo duomenų bazėmis.